Pożar wysypiska, powalone drzewa - 25 zastępów
Wczorajszy dzień, 06.08.2023 roku dla strażaków z powiatu ełckiego był bardzo pracowity. Doszło do wielu zdarzeń na terenie naszego powiatu.
Około godziny 13:05 strażacy otrzymali pierwsze zgłoszenie dotyczące powalonego konaru na jezdnie w miejscowości Janisze. Strażacy byli gotowi na mnogie zdarzenia związane z anomaliami pogodowymi.
O godzinie 16:53 przed nadejściem burz SK KP PSP w Ełku otrzymało zgłoszenie o gęstym czarnym dymie wydobywającym się z okolic wysypiska śmieci w Siedliskach.
Po dojeździe na miejsce zdarzenia potwierdzono iż palą się sprasowane śmieci w sześciennych kostkach o pow. około 1400 m2. Na miejsce pożaru zadysponowane były liczne siły i środki z całego powiatu. W początkowej fazie działania gaśnicze skupiły się na na obronie budynków, które znajdowały się w pobliżu odpadów.
Po dojeździe kolejnych zastępów budowano magistrale wodną ze zbiorników pożarniczych do wozów strażackich. Cała hałda przy pomocy ładowarki została przerzucana i rozgrzebana. Ogień tlił się w środku.
Na miejsce pożaru zadysponowana została Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Chemiczno – Ekologicznego z Olsztyna, która dokonała sprawdzenia czy dym nie stanowi zagrożenia dla mieszkańców. Takiego zagrożenia na szczęście nie wykryto. Próbki do badań pobrał również Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska.
W trakcie gdy liczne zastępy prowadziły działania na terenie składowiska odpadów, burzowa pogoda utrudniała działania strażaków. Od momentu rozpoczęcia działań, odnotowano 16 zdarzeń związanych z usuwaniem skutków wiatru oraz 2 pożarów (śmieci na trawniku oraz trawa).
Działania gaśnicza trwały ponad 15 godzin. W akcji udział brało ponad 25 zastępów Straży Pożarnej. Łącznie 71 strażaków oraz Policja. Na miejsce przybył Zastępca Komendanta Powiatowego PSP w Ełku, Grupa Operacyjna z KW PSP w Olsztynie, Prezydent Miasta Ełk, Wójt Gminy Ełk, zarząd spółki Eko-Mazury.
Zdjęcia: PSP Ełk, OSP, str. Waszkiewicz Marcin, mł. asp. Łukasz Rutkowski
Siły i Środki:
Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Ełku
Państwowa Straż Pożarna
Komenda Wojewódzka PSP w Olsztynie
OSP KSRG Nowa Wieś Ełcka
OSP Stare Juchy
Ochotnicza Straż Pożarna w Prostkach
OSP Kalinowo
OSP Chełchy
OSP Woszczele
OSP Grabnik
OSP Straduny
OSP Rożyńsk