Oszuści znów grasują! Mieszkanka powiatu mrągowskiego straciła 20 tys. złotych

Policjanci ostrzegają przed oszustami, którzy podają się za znane osoby i oferują łatwy zysk przez Internet.

W Mrągowie 67-letnia kobieta straciła prawie 20 tys. złotych, wierząc w oszukańczy wywiad z celebrytami.

Oszuści podszywają się pod znane osoby i publikują fałszywe wywiady, w których zachęcają do inwestowania w szybki zysk. W środę 3 kwietnia 2024 roku do mrągowskiej komendy zgłosiła się 67-latka, która padła ofiarą tego typu oszustwa.

Kobieta otrzymała na telefon powiadomienie z wywiadem dwóch znanych osób. W rozmowie opisywali oni swoje rzekome inwestycje i łatwy zarobek. Skuszona wizją szybkiego zysku, 67-latka kliknęła w podany link i została przekierowana na stronę internetową z fałszywym wywiadem.

Następnie zadzwoniła pod numer telefonu podany na stronie. Rozmówca, posługując się łamaną polszczyzną, zachęcał kobietę do inwestowania. Podczas kolejnych połączeń instruował ją, jakie czynności ma wykonać na komputerze.

W efekcie oszuści zainstalowali na komputerze kobiety aplikację AnyDesk, która umożliwiła im zdalny dostęp do jej bankowości internetowej. Pod pozorem zysków 67-latka straciła prawie 20 tys. złotych.

Policja apeluje o ostrożność! Nigdy nie klikaj w linki z nieznanych źródeł i nie podawaj swoich danych osobowych osobom, których nie znasz. Pamiętaj, że łatwy zysk najczęściej oznacza oszustwo!

Policjanci ostrzegają!

Oszuści nakłaniają również do zainstalowania na swoim komputerze bądź telefonie aplikacji AnyDesk, która ma ,,ułatwić proces inwestycyjny’’. Aplikacja pozwala przejąć kontrolę nad urządzeniem, na którym jest zainstalowana. W ten sposób przestępcy uzyskują dostęp do naszego urządzenia.

Pamiętajmy, że jeżeli fałszywy ,,doradca inwestycyjny’’ proponuje zainstalowanie jakiegokolwiek oprogramowania, jest to znak, że mamy do czynienia z przestępcą!

Aby nie spaść ofiarą oszustwa, należy pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa:

-Sprawdzaj wiarygodność podmiotu oferującego pomoc związaną z inwestowaniem pieniędzy — zweryfikuj opinie o nim w Internecie, wpisując w  wyszukiwarce nazwę podmiotu z różnymi hasłami pomocniczymi np. „oszustwa”, „wiarygodność” lub „opinie”;
– Pod żadnym pozorem nie udostępniaj nikomu danych do logowania w bankowości elektronicznej i mobilnej.
– Nie udostępniaj nikomu danych poufnych dotyczących Twoich kart płatniczych.
– Nie przesyłaj nikomu skanów swojego dowodu osobistego.
– Nie instaluj aplikacji, nie wgrywaj oprogramowania, które pochodzą z nieznanych źródeł. Może w ten sposób ktoś będzie chciał przejąć kontrolę nad Twoim komputerem lub smartfonem.
– W przypadku otrzymania przelewu od nieznajomego nadawcy, pod żadnym pozorem nie przekazuj środków dalej nawet jeśli „Twój doradca” o to prosi – nieświadomie możesz brać udział w przestępstwie.
– Nie klikaj w żadne linki czy odnośniki niewiadomego pochodzenia. Nie otwieraj załączników, nie loguj się na nieznane strony ani nie dokonuj wpłat.  Może to być próba wyłudzenia naszych pieniędzy lub danych osobowych.
– Uważaj na reklamy zachęcające do inwestycji, informujące o ponadprzeciętnych zyskach bez ryzyka, czy gwarantowanej wygranej w jakimś konkursie. W takich przypadkach stosuj zasadę ograniczonego zaufania.
– Nie ulegaj wpływom presji czasu!