Świadkowie Jehowy z Mazur i Podlasia przyjechali do Biłegostoku na trzydniowy Kongres

Po trzyletniej przerwie spowodowanej pandemią Świadkowie Jehowy wypełnili StadionMiejski w Białymstoku podczas trzydniowego kongresu pod hasłem „Okazujcie cierpliwość!”. Do Białegostoku przyjechało ponad 3.400 uczestników!

Wśród obecnych na kongresie byli mieszkańcy całego regionu Podlasia oraz Mazur – m.in. z Ełku, Giżycka, Węgorzewa, Szczytna, Kętrzyna, Suwałk, Augustowa, Olecka, Piszu czy Mrągowa. Przyjechali po to, żeby z Biblii uczyć się jak okazywać chrześcijańską cechę jaką jest cierpliwość. Program składał się z 50 części, które miały formę krótkich przemówień, wywiadów czy materiałów filmowych.

Z programu kongresu skorzystali również uchodźcy z Ukrainy, którzy znaleźli na naszych terenach schronienie i pomoc po wybuchu wojny.

Czuję się na kongresie jak w rodzinie, wielkiej rodzinie – mówi Inna Tymoshchuk z Rucianej Nidy Miłość, którą odczuwamy jest prawdziwym cudem. Jestem spokojna i bezpieczna. Tak, jakby sam Bóg złapał mnie za rękę i powiedział – Będzie dobrze!”.

Jestem szczęśliwa i wdzięczna, że mogę tutaj być razem z moimi przyjaciółkami z Ukrainy.  – mówi wzruszona Roma Tymoshchuk, która aktualnie mieszka w Olsztynie Nie było nas stać, żeby przyjechać do Białegostoku na Kongres, ale dzięki miłości naszych współwyznawców mamy zapewniony nocleg przez 3 dni w pięknym, wygodnym mieszkaniu. To cudowny prezent, o którym nawet nie marzyłam.

Jak powiedział Michał Bohuszewicz, rzecznik Świadków Jehowy:

„To było bardzo radosne wydarzenie! Korzystając przez 3 dni z programu Kongresu na Stadionie Miejskim w Białymstoku mogliśmy wspólnie uczyć się, jak przejawiać cierpliwość w różnych aspektach naszego życia. Ale była to też doskonała okazja do spotkania się z naszymi przyjaciółmi.

Ważnym punktem programu był chrzest przez całkowite zanurzenie w wodzie, zorganizowany w sobotę, czyli drugiego dnia kongresu.

Jedną z ochrzczonych była Krystyna Jabłonowska z Łomży dla której był to kongres podwójnie wyjątkowy:

“Ze Świadkami Jehowy zetknąłam się ponad 20 lat temu, ale dopiero w trakcie pandamii postanowiłam systematycznie poznawać Pismo Święte z ich pomocą. Bywałam już wcześniej na Kongresach takich jak ten, ale dziś przyjmuję chrzest, więc jest to dla mnie wyjątkowy dzień. Chociaż udział w tym Kongresie wymaga pewnych wysiłków, ale zdecydowanie warto było się na nie zdobyć”.

Z programu kongresu mogły również skorzystać osoby z niepełnosprawnościami, dzięki temu, że Stadion Miejski w Białymstoku jest wyposażony w odpowiednie udogodnienia dla takich osób.

Jednym z obecnych był Maciej Stefanowski z Augustowa, który od 31 lat, po tragicznym w skutkach wypadku, porusza się na wózku inwalidzkim. Udział w trzydniowym Kongresie był dla niego i jego żony dużym wyzwaniem, ale nie chcieli z niego rezygnować.

Jednym ze skutków urazu rdzenia kręgowego jest u mnie zaburzenie w funkcjonowaniu receptorów potliwości i w upały czuję się tak, jakbym siedział w kożuchu – mówi Maciej Dlatego zawsze przed wyjazdem opracowujemy plan działania. Na przykład szukamy na obiekcie miejsc z klimatyzacją, by w razie potrzeby się schłodzić lub zabieramy ze sobą radio, by móc słuchać programu z samochodu, gdy potrzebuję chwilę odpocząć.

Na Stadionie Miejskim w Białymstoku ochrzczono w sumie 22 osoby, które dołączyły do ponad 117 tysięcy Świadków Jehowy w Polsce i blisko 9 milionów na świecie. Kongres w Białymstoku był jednym z 29 tego typu wydarzeń, jakie zorganizowano w Polsce tego lata. Świadkowie Jehowy organizują je i zapraszają na program już od ponad 100 lat. Zawsze są towydarzenia otwarte dla każdego, podczas których nie przeprowadza się zbiórek pieniędzy.

Dowiedz się więcej:

Posłuchaj piosenki przewodniej na kongres w 2023 roku: mp3.

Jak wyglądają kongresy Świadków Jehowy? Zobacz wideo.

Zdjęcia dzięki uprzejmości Świadków Jehowy