Podsumowanie weekendu Warmii i Mazur

Po alkoholu, na zakazie, bez uprawnień i bez wyobraźni… wobec takich kierujących interweniowali w ostatni weekend policjanci. Każdy łamiący prawo i przepisy bezpieczeństwa w ruchu drogowym musi liczyć się z odpowiedzialnością i surowymi karami, zarówno za popełnione wykroczenia, jak i przestępstwa drogowe.

Czuwając nad bezpieczeństwem uczestników ruchu drogowego policjanci codziennie patrolują ulice i kontrolują kierujących eliminując z ruchu tych, którzy swoim nieodpowiedzialnym zachowaniem stwarzają zagrożenie dla innych.

W miniony weekend (07-09.07.2023 r.) policjanci odnotowali 6 wypadków, w których 9 osób zostało rannych. Funkcjonariusze byli wzywani do 14*9 kolizji drogowych i ujawnili 32 nietrzeźwych kierujących.

Bartoszyce

W sobotę (08.07.2023 r.) po godz. 19:00 dzielnicowi z Sępopola zauważyli peugeota, którym według przekazanych im informacji miał kierować nietrzeźwy mężczyzna. Kontrola drogowa ujawniła, że siedzący za kierownicą 41-latek jest wyraźnie pijany. Mieszkaniec gminy Sępopol w czasie policyjnych czynności usiłował napić się alkoholu, był agresywny
i nie wykonywał poleceń. Badanie poglądowe urządzeniem AlcoBlow wykazało, że jest w stanie nietrzeźwości. Z uwagi na odmowę kolejnego badania alkomatem istniała konieczność pobrania mu krwi do badań laboratoryjnych. Już w trakcie kontroli policjanci zatrzymali prawo jady 41-latka, a jego auto przekazali osobie wskazanej.

Braniewo

Policjanci z ruchu drogowego skontrolowali 91 uczestników ruchu drogowego. Ujawnili 88 wykroczeń – zastosowali 14 pouczeń oraz wystawili 71 mandatów karnych, skierowano 3 wnioski o ukaranie do sądu. Przebadali 124 kierowców pod kątem trzeźwości – nie ujawniono żadnego nietrzeźwego kierującego. Wśród ujawnionych wykroczeń, aż 63 dotyczyło przekroczenia prędkości, z czego 11 w rejonie przejść dla pieszych.
W piątek (07.07.2023 r.) w gm. Lelkowo policjant drogówki wyeliminował z ruchu 21-letniego kierującego, który nie powinien w ogóle wsiadać za kółko, ponieważ ma orzeczony zakaz kierowania pojazdami mechanicznymi. Jeśli osoba prowadzi pojazd pomimo orzeczonego przez sąd zakazu prowadzenia pojazdów, może zostać ukarana zgodnie z art. 244 Kodeksu Karnego. Przepis ten przewiduje karę pozbawienia wolności do lat 3 za naruszenie zakazu sądowego. Warto pamiętać, że przestrzeganie orzeczeń sądu jest nie tylko obowiązkiem, ale również kluczowe dla utrzymania dobrego wizerunku społecznego i zawodowego.
W sobotnią noc (08.07.2023) po godz. 03:00 na drodze S-22 42-letni mężczyzna nie uniknął zderzenia z jeleniem, który gwałtownie wbiegł na drogę. W wyniku uderzenia kierujący nie doznał żadnych obrażeń ciała, a zwierzę oddaliło się z miejsca. Niestety mężczyzna nie mógł kontynuować dalszej jazdy, ponieważ z uwagi na uszkodzenia pojazdu funkcjonariusze musieli zatrzymać dowód rejestracyjny pojazdu.

Działdowo

W sobotę (08.07.2023 r.) policjanci działdowskiej drogówki na terenie  miejscowości  Narzym zatrzymali do kontroli drogowej rowerzystów. Kierujący jednośladem 68-letni mieszkaniec gminy Iłowo-Odsada znajdował się po użyciu alkoholu, został ukarany mandatem karnym w wysokości 1000 zł. Drugi z mężczyzn 44-letni mieszkaniec gminy Iłowo-Osada kierował jednośladem w stanie nietrzeźwości. Miał prawie promil alkoholu w organizmie. Na rowerzystę policjanci nałożyli mandat karny w wysokości 2500 złotych.

W niedzielę (09.07.2023 r.) w miejscowości Działdowo na jednej z ulic policjanci ujawnili kierującego pojazdem m-ki Opel Meriva, który kierował w stanie nietrzeźwości.  20-latek miał prawie promil alkoholu w organizmie. Funkcjonariusze zatrzymali  nietrzeźwemu kierowcy elektronicznie prawo jazdy. Sprawa zostanie skierowana do sądu, który rozstrzygnie o dalszym losie mieszkańca Działdowa.
Tego samego dnia w miejscowości Księży Dwór  patrol ruchu drogowego zatrzymał do kontroli drogowej kierującego rowerem znajdował się pod działaniem alkoholu. 46-latek miał prawie promil alkoholu w organizmie. Na rowerzystę policjanci nałożyli mandat karny w wysokości 2500 złotych.
W miejscowości Działdowo patrol ruchu drogowego zatrzymał do kontroli drogowej kierującego pojazdem marki Peugeot. 53-letek nie posiadał wymaganych uprawnień do kierowania tym pojazdem. Policjanci uniemożliwili mężczyźnie dalszą jazdę i poinformowali go o konsekwencjach popełnionego wykroczenia. O jego dalszym losie zadecyduje sąd.

W miejscowości Działdowo patrol ogniwa patrolowo interwencyjnego  zatrzymał do kontroli drogowej kierującego pojazdem marki Opel Astra. 33-letek również nie posiadał wymaganych uprawnień do kierowania tym pojazdem. Policjanci uniemożliwili mężczyźnie dalszą jazdę i poinformowali go o konsekwencjach popełnionego wykroczenia. Teraz będzie tłumaczyć się przed sądem.

W miejscowości Działdowo patrol ogniwa patrolowo interwencyjnego  zatrzymał do kontroli drogowej kierującego pojazdem marki Audi A 4. 39-letek  nie posiadał wymaganych uprawnień do kierowania tym pojazdem. Policjanci uniemożliwili mężczyźnie dalszą jazdę i poinformowali go o konsekwencjach popełnionego wykroczenia.

W  miejscowości Lidzbarku na  skrzyżowaniu  ulic doszło do zdarzenia dwóch pojazdów na miejsce policyjny patrol z Lidzbarka ustalił, że kierująca  pojazdem marki Citroen Berlingo nie ustąpiła pierwszeństw prawidłowo jadącemu kierującemu pojazdem marki Peugeot w wyniku czego doszło do zderzenie się pojazdów. Kierujący byli trzeźwi. Sprawca  zdarzenia ukarana mandatem karnym 1500 złotych.

Elbląg

Funkcjonariusze z ruchu drogowego wylegitymowali 218 osób i skontrolowali 201 pojazdów. Odnotowali 13 zdarzeń drogowych. Wśród nich był jeden wypadek. Doszło do niego w sobotę (08.07.2023 r.) w miejscowości Kielminek (gm. Pasłęk). Tam kierujący motocyklem stracił panowanie nad jednośladem, zjechał na pobocze i uderzył w drzewo. Mężczyzna trafił do szpitala z obrażeniami wewnętrznymi. Policjanci wyjaśniają okoliczności zdarzenia.

Ponadto funkcjonariusze zatrzymali 135 kierowców, którzy przekroczyli dopuszczalną prędkość (w tym 4×50+). Nałożyli 96 mandatów i zastosowali 58 pouczeń. Skierowali do sądu 15 wniosków o ukaranie. Zatrzymali 2 nietrzeźwych kierujących. Niechlubna rekordzistka to kobieta, która jechała skodą fabią. Została zatrzymana na trasie s7 na wysokości (m. Zielonka Pasłęcka). Miała blisko 2 promile alkoholu w organizmie.

Kolejny przykład nieodpowiedzialnego i niebezpiecznego zachowania miał miejsce w Gronowie Elbląskim. Dzielnicowi wyciągnęli z samochodu pijanego kierującego. Osobowy volkswagen leżał w rowie. Mężczyzna miał 1,5 promila alkoholu w organizmie. Nietrzeźwy kierującym grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności.

Ponadto policjanci wyjaśniają okoliczności pożaru warsztatu, do którego doszło 7 lipca 2023 r. w Pasłęku przy ul. Bohaterów Westerplatte. W wyniku pożaru budynek uległ całkowitemu spaleniu, jego wartość właściciel oszacował na kwotę 58 tys. zł. Działania na miejscu zdarzenia prowadziły jednostki JRG w Pasłęku oraz dwie jednostki OSP. Czynności w przedmiotowej sprawie prowadzi KP w Pasłęku.

Ełk

W nocy z 8/9.07.2023 r. policjanci dostali zgłoszenie o ujęciu obywatelskim nietrzeźwego kierowcy.

Jak się okazało, jeden z kierowców jadąc na trasie Ełk-Nowa Wieś Ełcka, zauważył przed sobą osobowego nissana, który niebezpiecznie poruszał się po drodze. Często zjeżdżał na pobocze lub na przeciwległy pas ruchu. Zgłaszający domyślił się, że za kierownicą tego pojazdu może siedzieć osoba nietrzeźwa, dlatego zadzwonił pod numer alarmowy. I sam zdecydowanie zareagował. Przy możliwej okazji podszedł do samochodu i zabrał kierowcy kluczyki, żeby powstrzymać go przed dalszą jazdą. Za kierownicą nissana siedział 47-latek. Jego stan zdecydowanie nie pozwalał na bezpieczne kierowanie autem. Mężczyzna był tak pijany, że ledwo stał na nogach i nie był w stanie zbadać się alkomatem, dlatego została mu pobrana krew do badań na zawartość alkoholu.

Postawa kierowcy, który ujął nietrzeźwego zasługuje na uznanie. Tym bardziej cieszy fakt, że reagują młodzi ludzie (18-latek) i sprzeciwiają się takim czynom na drodze. Reagując na takie zagrożenia, możemy uratować komuś życie.

Dzielnicowi zatrzymali do kontroli drogowej kierowcę quada w gminie Prostki (08.07.2023 r.). Jego sposób jazdy wzbudził podejrzenia policjantów. I słusznie. 32-latek poruszał się tym pojazdem w stanie nietrzeźwości. Miał ponad 1,5 promila alkoholu w wydychanym powietrzu.

 

Foto:Policja