Nietrzeźwy kierowca ciągnika i osobówki.

Policjanci piskiej drogówki jednego dnia zatrzymali dwóch nietrzeźwych kierujących. Każdy z nich miał ponad 2 promile alkoholu w organizmie. Jeden to kierowca samochodu marki Subaru, a drugi to traktorzysta. Grozi im kara do 2 lata pozbawienia wolności, surowe kary finansowe i utrata prawa jazdy nawet na 15 lat.

We wtorek (7 lutego br.) policjanci piskiej drogówki zatrzymali dwóch nietrzeźwych kierujących. Pierwszego zatrzymali do kontroli drogowej przed godz. 9.00 na trasie Pisz- Biała Piska. Był to pojazd marki Subaru, którym kierował 58-letni mieszkaniec gminy Biała Piska. Po otwarciu drzwi tego samochodu policjanci nie mieli wątpliwości, że kierowca jest pod znacznym działaniem alkoholu, co potwierdziło badanie jego stanu trzeźwości. Kierowca ten miał blisko 2,5 promila alkoholu w organizmie.

Tego samego dnia przed godz. 15.00 w miejscowości Jagodne, w gminie Pisz, patrol zatrzymał do kontroli ciągnik rolniczy marki Ursus C-330. Za kierownicą siedział 47-letni mieszkaniec piskiej gminy. Badanie jego stanu trzeźwości wykazało ponad 2 promile alkoholu w organizmie. Obaj kierujący stracili prawo jazdy.

Policjanci przypominają

Kierowca pod działaniem alkoholu stanowi ogromne zagrożenie dla innych uczestników ruchu drogowego, ale także dla siebie. Nietrzeźwy kierowca musi się liczyć z poważnymi konsekwencjami swojego nieodpowiedzialnego zachowania.

Za kierowanie samochodem w stanie nietrzeźwości, czyli powyżej 0,5 promila alkoholu w organizmie grozi:

  • kara pozbawienia wolności do lat 2;
  • zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych (wszelkich lub określonej kategorii) na okres od 3 do 15 lat;
  • świadczenie pieniężne na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz pomocy Postpenitencjarnej w wysokości od 5000 zł do 60 000 zł.
  • w przypadku spowodowania wypadku ze skutkiem śmiertelnym kara pozbawienia wolności wynosi 12 lat.