Apel o bezpieczeństwo na wodzie: Użytkownicy SUP-ów i materaców na celowniku ratowników

W związku z rosnącą popularnością sportów wodnych, takich jak pływanie na deskach SUP i materacach, ratownicy z Sopockiego WOPR apelują o zachowanie szczególnej ostrożności podczas korzystania z tych sprzętów na morzu. Choć warunki na Mazurach różnią się od tych nad Bałtykiem, to problem braku świadomości użytkowników tych sprzętów jest powszechny.

Zagrożenia na szlaku żeglownym

Na Mazurach coraz częściej dochodzi do sytuacji, w których użytkownicy SUP-ów i materaców poruszają się po szlaku żeglownym, który jest przeznaczony dla statków, jachtów motorowych, skuterów wodnych i innych jednostek pływających. Takie zachowanie stwarza poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa zarówno samych użytkowników, jak i innych osób korzystających z akwenu.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

WOPR apeluje o zachowanie zdrowego rozsądku i korzystanie z SUP-ów i materaców w bezpieczny sposób. Zaleca się trzymanie się bliżej brzegu lub korzystanie z akwenów zamkniętych dla ruchu motorowodnego.

Kamizelka ratunkowa i leash – obowiązkowe wyposażenie

Niezwykle ważne jest również noszenie kamizelki ratunkowej oraz przypięcie leasha do deski lub materaca. Leash to specjalna linka, która zapobiega oddaleniu się sprzętu w przypadku upadku do wody.

Pamiętajmy, że bezpieczeństwo na wodzie to przede wszystkim nasza odpowiedzialność. Przestrzegając podstawowych zasad, możemy uniknąć niebezpiecznych sytuacji i cieszyć się bezpiecznym wypoczynkiem nad wodą.