Wypadek 11-latka na hulajnodze elektrycznej.

Policjanci wyjaśniają przyczyny i okoliczności dość nietypowego wypadku komunikacyjnego. W Piszu 11-latek, jadący hulajnogą elektryczną po chodniku, gwałtownie zahamował i przewrócił się razem z 12-letnim bratem, którego przewoził z tyłu.

Kierujący hulajnogą przetransportowany został śmigłowcem do szpitala w Olsztynie z podejrzeniem urazu kręgosłupa. Po badaniach okazało się, że chłopiec na szczęście nie doznał poważniejszych obrażeń. Policjanci przypominają przepisy dotyczące korzystania z hulajnogi elektrycznej. Zanim wyjedziesz- przeczytaj !

Rozpoczynająca się wiosna jest doskonałą okazją, aby korzystać już z rowerów oraz hulajnóg. Zanim jednak wyjedziemy naszym jednośladem sprawdźmy najpierw, czy nasz sprzęt jest sprawny po zimie oraz czy mamy na niego stosowne uprawnienia. Nie zapominajmy też o dzieciach. Niech opisane zdarzenie będzie przestrogą dla wszystkich.

W niedzielę (2 kwietnia br.) po godz. 17.00 piscy policjanci zostali wezwani na miejsce wypadku z udziałem chłopca jadącego hulajnogą elektryczną. To pierwsze takie zgłoszenie w tym roku. Zdarzenie miało miejsce na skrzyżowaniu ul. Długiej i ul. Batorego w Piszu. Ze wstępnych ustaleń funkcjonariuszy wynika, że 11-latek jechał hulajnogą elektryczną po chodniku. Razem z nim podróżował jego 12-letni brat. W pewnym momencie kierujący hulajnogą gwałtownie zahamował w wyniku czego chłopcy przewrócili się i upadli na chodnik. Było podejrzenie, że 11-latek ma uraz kręgosłupa. Zabrany został śmigłowcem do szpitala w Olsztynie. Po przeprowadzonych badaniach okazało się, że chłopcu na szczęście nic poważnego się nie stało. Funkcjonariusze będą wyjaśniali wszelkie okoliczności tego zdarzenia. Będą między innymi ustalali, czy chłopiec miał uprawnienia do tego, by jeździć hulajnogą elektryczną.

Policjanci przypominają najważniejsze przepisy dotyczące korzystania z hulajnogi elektrycznej

Zgodnie z przepisami hulajnoga elektryczna jest to pojazd napędzany elektrycznie, dwuosiowy, z kierownicą, bez siedzenia i pedałów, konstrukcyjnie przeznaczony do poruszania się wyłącznie przez kierującego znajdującego się na tym pojeździe

Hulajnoga elektryczna: uprawnienia

Do kierowania hulajnogą elektryczną przez osoby w wieku od 10 lat do 18 lat wymagane jest posiadanie tych samych uprawnień, co w przypadku kierowania rowerem, czyli karty rowerowej lub prawa jazdy kategorii AM, A1, B1 lub T. Dla osób, które ukończyły 18 lat, dokument taki nie jest wymagany.

Hulajnoga elektryczna: dzieci

Poruszanie się hulajnogą elektryczną po drodze publicznej przez dziecko do 10 lat jest zabronione w każdej sytuacji, również pod opieką osoby dorosłej. Dzieci w wieku do 10 lat mogą poruszać się hulajnogą elektryczną jedynie w strefie zamieszkania, pod opieką osoby dorosłej.

Hulajnoga elektryczna: obowiązki

Kierujący hulajnogą elektryczną jest obowiązany korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeśli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić – z prędkością dopuszczalną 20 km/h. Dodatkowo jest obowiązany korzystać z jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością nie większą niż 30 km/h, w przypadku gdy brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów – z prędkością dopuszczalną 20 km/h. Kierujący może wyjątkowo poruszać się chodnikiem lub drogą dla pieszych, gdy chodnik jest usytuowany wzdłuż jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 30 km/h i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów – z zachowaniem następujących zasad:

 • jazda z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego,

 • zachowanie szczególnej ostrożności,

 • ustępowanie pierwszeństwa pieszemu oraz nieutrudnianie ruchu pieszemu.

Hulajnoga elektryczna: zakazy

Przepisy zabraniają:

 • kierowania hulajnogą osobie znajdującej się w stanie nietrzeźwości lub w stanie po użyciu alkoholu albo środka działającego podobnie do alkoholu,

 • przewożenia hulajnogą elektryczną innych osób, zwierząt i przedmiotów,

 • ciągnięcia lub holowania hulajnogą elektryczną innych pojazdów,

Hulajnoga elektryczna: parkowanie

Ustawa wprowadza obowiązek pozostawienia m.in. hulajnogi elektrycznej na chodniku w przeznaczonym do tego miejscu (wyznaczonym przez zarządcę drogi). W przypadku braku takiego miejsca, pozostawienie pojazdu na chodniku będzie możliwe tylko przy jednoczesnym spełnieniu następujących warunków:

 • hulajnoga elektryczna będzie ustawiona jak najbliżej zewnętrznej krawędzi chodnika, najbardziej oddalonej od jezdni,

 • hulajnoga elektryczna będzie ustawiona równolegle do krawędzi chodnika,

 • szerokość chodnika pozostawionego dla ruchu pieszych jest taka, że nie utrudni im ruchu i jest  nie mniejsza niż 1,5 m.

W nowelizacji wskazano też wysokość opłat za usunięcie z drogi hulajnogi elektrycznej lub urządzenia transportu osobistego. Pojazdy te mogą zostać usunięte z drogi na koszt właściciela, m.in. w przypadku pozostawienia ich w miejscu, gdzie jest to zabronione i utrudnia ruch lub w inny sposób zagraża bezpieczeństwu. Dyspozycję usunięcia pojazdu z drogi może wydać policjant lub strażnik gminny (miejski).

Hulajnoga elektryczna: konsekwencje prawne

Prawo przewiduje kary za poruszanie się przez kierującego hulajnogą elektryczną lub urządzeniem transportu osobistego albo przez osobę poruszającą się przy użyciu urządzenia wspomagającego ruch chodnikiem lub drogą dla pieszych z prędkością większą niż prędkość zbliżona do prędkości pieszego lub za nieustępowanie pierwszeństwa pieszemu. W związku z tym  następują zmiany w ustawie – Kodeks wykroczeń.

 • Za korzystanie podczas jazdy z telefonu, wymagające trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku przez kierującego pojazdem, przewidziano mandat 200 zł.

 • Przewożenie innej osoby, zwierzęcia lub ładunku będzie karane mandatem w wysokości 100 zł. Za kierowanie na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub w strefie ruchu pojazdem innym niż mechaniczny przez osobę znajdującą się w stanie po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka mandat wyniesie od 300 do 500 zł.

 • Za przejeżdżanie wzdłuż przejścia dla pieszych przewidziano karę w wysokości 100 zł.

 

Foto:Policja