Ostrzeżenie meteorologiczne wydane przez IMGW – PIB dla pow. Giżyckiego.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowy Instytut Badawczy wydał ostrzeżenie meteorologiczne dla powiatu giżyckiego w związku z przewidywanym spadkiem temperatury oraz wystąpieniem przymrozków.

Według prognoz, temperatura w nocy z 28 na 29 marca może spaść do -4 stopni Celsjusza, a na ziemi temperatura może spaść do -8 stopni Celsjusza. W ciągu dnia, temperatura będzie oscylować w okolicach 5 stopni Celsjusza.

Ostrzeżenie dotyczy przede wszystkim upraw rolnych i ogrodniczych, które mogą ulec uszkodzeniom w wyniku niskich temperatur. IMGW-PIB zaleca właścicielom plantacji zastosowanie odpowiednich środków ochrony roślin przed mrozem, a także zapewnienie odpowiedniej izolacji dla roślin w szklarniach i tunelach foliowych.

Z kolei dla osób przebywających na wolnym powietrzu, IMGW-PIB zaleca ubieranie się w ciepłe i nieprzemakalne ubrania oraz zwrócenie uwagi na ochronę głowy i kończyn. W szczególności, osoby starsze i dzieci są narażone na skutki przemarznięcia, dlatego zaleca się, aby pozostały w ciepłych pomieszczeniach.

Warto zaznaczyć, że spadek temperatury oraz występowanie przymrozków w marcu nie jest niczym niezwykłym w Polsce. Jednak, ze względu na to, że w ostatnich dniach temperatura była stosunkowo wysoka, zaleca się zachowanie ostrożności i przestrzeganie zaleceń IMGW-PIB, aby zapobiec uszkodzeniom roślin oraz zagrożeniom dla zdrowia i życia.

 

Ostrzeżenia meteorologiczne:

Przymrozki

stopień: 1
prawd. 95%
Przebieg: Prognozowany jest spadek temperatury powietrza poniżej 0°C. Temperatura minimalna w nocy z wtorku na środę około -5°C, przy gruncie około -8°C, w nocy ze środy na czwartek około -1°C, przy gruncie około -4°C. Temperatura maksymalna w środę około 5°C.
Uwagi: Zmiana dotyczy wydłużenia obowiązywania ostrzeżenia o jedną dobę.