VI AKCJA Sprzątania Pisy

AKCJA Sprzątania Pisy

Dnia 25.03.2023 po długiej przerwie, która trwała aż pięć lat ponownie spotkaliśmy się w Piszu aby posprzątać rzekę Pisę. Pisa jest początkiem szlaku żeglownego ciągnącego się aż do Węgorzewa przez takie jeziora jak Śniardwy, Tałty, Niegocin czy Mamry.

Cała akcja miała na celu sprzątanie dna oraz popularyzację nurkowania i kajakarstwa jako aktywnej formy wypoczynku.
Bardzo cieszy nas to, że do akcji stawiło się wielu uczestników, którym nie jest obojętny stan środowiska wodnego.
Uczestnicy zostali podzieleni na trzy główne grupy. Kajakarzy, którzy czyścili brzegi z wody, grupę zajmującą się zbieraniem śmieci z brzegu oraz płetwonurków, którzy oczyszczali dno.
Na efekty nie trzeba było długo czekać. Wystarczyło tylko kilka pierwszych minut akcji, żeby wyciągąć z wody znaki, metalowe elementy konstrukcyjne czy nawet starą pralkę.
W trakcie sprzątania jeden z naszych płetwonurków odnalazł w wodzie stary granat pochodzący prawdopodobnie z okresu II Wojny Światowej.
Zgodnie z procedurami o znalezisku zostało poinformowane nasze Centrum Koordynacji Ratownictwa Wodnego w Giżycku, a następnie informacja została przekazana Policji, która zabezpieczyła teren i wezwała na miejsce Patrol Saperski aby zabezpieczyli niewybuch.
Wnioski po takiej akcji nasuwają się same.
Jako społeczeństwo mamy problem z utrzymaniem czystości środowiska, ale takie przedsięwzięcia jak te chociaż w części potrafią zreflektować nas wobec natury.
Chcielibyśmy bardzo podziękować wszystkim uczestnikom za tak liczne przybycie na miejsce oraz pomoc w tak zacnym działaniu.
Miejmy nadzieje do zobaczenia za rok.
Foto:Mazurskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe