Policyjne podsumowanie Weekendu na Mazurskich drogach.

Policyjne podsumowanie Weekendu na Mazurskich drogach.  Za nami świąteczny weekend. To był pracowity czas dla policjantów, którzy dbali o bezpieczeństwo osób podróżujących po drogach naszego regionu. Podczas tego weekendu (24-26.12.2021r.) policjanci pracowali na miejscu 5 wypadków, w których 7 osób zostało rannych. Byli wzywani do 124 kolizji, a w trakcie prowadzonych kontroli ujawnili 31 nietrzeźwych kierujących.

Ełk

Do pierwszego zdarzenia doszło w sobotę (25.12.2021r.). Policjanci zatrzymywali do kontroli nissana. Jednak kierowca nie zareagował na sygnały świetlne i dźwiękowe z oznakowanego radiowozu i nie zatrzymał się. Podczas jazdy stracił panowanie nad pojazdem i uderzył w krawężnik. Badanie alkomatem wykazało, że kierowca jest nietrzeźwy – miał 1,5 promila alkoholu w organizmie. Ponadto posiada sądowy zakaz kierowania pojazdami. Mężczyzna został zatrzymany, a po wytrzeźwieniu usłyszał zarzut niezatrzymania się do kontroli drogowej oraz kierowania w stanie nietrzeźwości w czasie obowiązującego zakazu. Grozi za to kara do 5 lat pozbawienia wolności.
Kolejny nietrzeźwy kierowca został zatrzymany w niedzielę (26.12.2021r.). Policjanci otrzymali zgłoszenie, że kierowca wyjeżdżając z parkingu uszkodził dwa inne auta, ale się nie zatrzymał i odjechał z tego miejsca. Policjanci zatrzymali ten pojazd do kontroli. 19-latek siedzący za kierownicą miał ponad 1,5 promila alkoholu w organizmie. Jechał z dwoma pasażerami. Ponadto nie miał prawa jazdy, ponieważ stracił je, gdy w listopadzie jechał pojazdem, będąc w stanie po użyciu alkoholu.
Grozi mu kara do 2 lat pozbawienia wolności.

Giżycko

W piątek (24.12.2021r.) tuż przed godz. 13:00 w miejscowości Lipowo gm. Kruklanki policjanci zatrzymali do kontroli kierującego vw passatem. Jak się okazało 27-letni kierujący miał 1,2 promila alkoholu w organizmie. Mężczyzna natychmiast straciła prawo jazdy.

Kolejny nieodpowiedzialny kierowca wpadł w ręce policjantów w sobotę (25.12.2021r.) przed godz. 15:00 jadąc drogą przez miejscowość Siedliska gm. Wydminy. 51-latek jechał także vw passatem. Podczas kontroli policjanci wyczuli od kierowcy zapach alkoholu. Kierowca odmówił poddania się badaniu na stan trzeźwości, dlatego też została od niego pobrana krew do badania. 51-latek trafił do policyjnej celi.

Natomiast w niedzielę (26.12.2021r.) przed godz. 21:00 w Giżycku policjanci z drogówki zatrzymali do kontroli opla. Od tego kierowcy również było czuć zapach alkoholu. Badanie alkomatem wykazało blisko 2,5 promila alkoholu w organizmie mężczyzny. Jeszcze inny z kierowców wsiadł za kółko pomimo sądowego zakazu prowadzenia pojazdów. Kierowca został zatrzymany w Giżycku. W obawie przed konsekwencjami w momencie zatrzymania auta zamienił się miejscami z pasażerką. W trakcie wykonywania czynności przez policjantów przyznał się do tego, że to on kierował i zamienił się miejscami, co potwierdziła pasażerka. Teraz kierowcy wytłumaczą się przed sądem.

Kętrzyn

W piątek doszło do wypadku drogowego (24.12.2021r.) o godz. 7:00 na drodze wojewódzkiej 594 na trasie Święta Lipka–Reszel. Z przekazanych informacji wynikało, że samochód osobowy uderzył w przydrożne drzewo i w pojeździe znajduje się zakleszczona osoba. Na wskazaną trasę natychmiast zadysponowano służby ratunkowe. Będący na miejscu policjanci ustalili, że na prostym odcinku drogi, kierująca samochodem osobowym marki Toyota, jadąc w kierunku miejscowości Reszel zjechała na prawe pobocze gdzie uderzyła w przydrożne drzewo. Kobieta z obrażeniami ciała została przewieziona do szpitala w Bartoszycach.

Miejsce zdarzenia drogowego Święta Lipka - Reszel
Miejsce zdarzenia drogowego Święta Lipka – Reszel

 

W niedzielę (26.12.2021r.) o godz. 16:25 w miejscowości Suchodoły w gminie Kętrzyn. Kierujący pojazdem marki BMW, 21-letni mężczyzna nie dostosował prędkości do warunków panujących na drodze, w wyniku czego uderzył w przydrożne drzewo. Mężczyzna został przewieziony do szpitala w Giżycku. Pojazd został zabezpieczony na parkingu strzeżonym.

Miejsce zdarzenia drogowego Suchodoły
Miejsce zdarzenia drogowego Suchodoły

W poniedziałek (27.12.2021r.) kwadrans przed godz. 8:00 oficer dyżurny kętrzyńskich policjantów otrzymał zgłoszenie, z treści którego wynikało, że w miejscowości Podlechy gm. Korsze auto uderzyło w drzewo i kierowca potrzebuje pomocy. We wskazane miejsce natychmiast zostały wysłane służby ratunkowe. Będący na miejscu policjanci ustalili, że 24-letnia kobieta kierując pojazdem marki BMW jadąc w stronę miejscowości Korsze podczas wyprzedzania innego pojazdu straciła panowanie nad autem  i uderzyła w przydrożne drzewo. Kobieta podróżowała sama. Przeprowadzone badanie stanu trzeźwości wykazało, że 24-latka była trzeźwa. Z obrażeniami ciała została przewieziona do szpitala w Bartoszycach.

 

Mrągowo

W sobotę (25.12.2021r.) po godzinie 11.00 w Pieckach dzielnicowy zatrzymał do kontroli drogowej rowerzystę. Zwrócił na siebie uwagę tym, że jechał szlaczkiem i to nie dlatego, że było ślisko. Przypuszczenie, że cyklista jest nietrzeźwy potwierdziło badanie alkomatem. Urządzenie wykazało, że 51-latek wsiadł na rower mając 2 promile alkoholu w organizmie. Mężczyzna za popełnione wykroczenie został ukarany manatem w wysokości 500 złotych.

Tego samego dnia (25.12.2021r.) po godzinie 22.00 oficer dyżurny mrągowskiej policji otrzymał informację, że od Piecek w kierunku Mrągowa jedzie kierowca osobowego citroena, który może być nietrzeźwy. Według osoby zgłaszającej jedzie on od lewej strony do prawej, hamuje i przyspiesza bez powodu. Opisany pojazd policjanci zatrzymali w Mrągowie. Badanie alkomatem wykazało, że 18-latek miał ponad 1,2 promila alkoholu w organizmie. Mało tego kierował pojazdem, mimo że nigdy nie zdobył stosownych do tego uprawnień.

Szczytno

29-letni sprawca kolizji pod działaniem alkoholu i narkotyków.

W czwartek (23.12.2021r.) około godz. 7:30 oficer dyżurny szczycieńskiej komendy otrzymał telefoniczne zgłoszenie o zdarzeniu drogowym, do którego doszło na DK-53 w pobliżu miejscowości Leleszki, gm. Pasym. Ze wstępnych ustaleń funkcjonariuszy szczycieńskiej drogówki, którzy pracowali na miejscu wynika, że 29-letni kierowca pojazdu marki Ford, jadąc w kierunku Pasymia, zjechał nagle na przeciwny pas ruchu. W wyniku tego manewru 29-latek doprowadził do bocznego zderzenia z pojazdem marki VW Sharan, a następnie do czołowego zderzenia z pojazdem marki Skoda. Sharanem podróżował 62-letni mieszkaniec powiatu ostrołęckiego wspólnie z 62-letnią pasażerką, a Skodą 54-letni mieszkaniec Szczytna.
Na szczęście nikomu z uczestników tego zdarzenia nic się nie stało. W trakcie prowadzonej przez mundurowych interwencji okazało się, że sprawca kolizji, 29-letni mieszkaniec Pasymia, jest nietrzeźwy. Poddany badaniu na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu wydmuchał ponad promil. W trakcie zatrzymania 29-latek zaczął zachowywać się nerwowo. Mundurowi przebadali również mężczyznę na zawartość ewentualnych środków zabronionych w organizmie. Okazało się, że 29-latek był pod działaniem amfetaminy i marihuany.